wsparcie-onz-dla-obywateli-ukrainy

Wsparcie ONZ dla obywateli Ukrainy

Mimo że jako jednostki od ponad miesiąca nieustannie pomagamy jak możemy, niezbędne jest w tym momencie wsparcie rządu, samorządów czy instytucji pozarządowych. UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, oferuje niezależnie, krótkoterminową, niezbędną pomoc materialną dla uchodźców, zmuszonych uciekać z okupowanej Ukrainy. Osoby zakwalifikowane do otrzymania wsparcia, miesięcznie mogą uzyskać około 700 złotych i około 600 złotych na kolejnego członka rodziny. Kto się kwalifikuje, gdzie szukać wsparcia i jak je otrzymać?

Czym jest UNHCR?

UNHCR (ang. United Nations High Commissioner for Refugees), Agencja ONZ ds. Uchodźców jest najważniejszą organizacją, która jest odpowiedzialna za ochronę osób, które zmuszone były uciekać ze swojego kraju, z powodu wojen i prześladowań. Organizacja ma na celu wspieranie poprzez zaspokojenie podstawowych potrzeb, ratujących życie tj. dostarczenie żywności, wody i schronienia. Organizacja działa w 134 krajach na rzecz ponad 70 milionów przymusowo przemieszczonych. Program wsparcia nie jest połączony z innymi organizacjami pomocowymi.

Na jakie wsparcie mogą liczyć obywatele Ukrainy?

Nie trzeba nikomu powtarzać, że każda pomoc ma moc. Jak wiadomo, oprócz codziennych rzeczy materialnych, niezbędna do przetrwania jest także gotówka, która daje potrzebującym sprawczość. To ona pozwala zdecydować, o tym, co jest potrzebne. Dzięki programowi wsparcia finansowego UNHCR można uzyskać 700 złotych na jedną osobę, a 600 zł za kolejnego członka rodziny – kwota zależna jest od kursu dolara. Wsparcie może uzyskać maksymalnie czterech członków rodziny. 

Na jedno gospodarstwo domowe przysługuje maksymalnie około 2540 złotych miesięcznie. Wsparcie finansowe udzielane jest raz w miesiącu, przez minimum trzy miesiące.

Jak otrzymać pomoc?

Na oficjalnej stronie organizacji można uzyskać szczegółowe, zweryfikowane informacje na temat programu i związanej z nim, rejestracji. Aktualnie możemy wypełnić formularz ze strony, z uwzględnieniem niezbędnego, polskiego numeru telefonu. Agencja poprzez wysłanie wiadomości SMS może zaprosić nas na wizytę do jednej z placówek w celu ustalenia szczegółów i domknięcia formalności. Na ten moment placówki otwierane są głównie na terenie Warszawy, ale planowo mają pojawiać się w innych miastach. Każdy uprawniony członek rodziny musi osobiście pojawić się w punkcie rejestracji. Na wizytę należy zabrać dowód osobisty, paszport czy inny dokument tożsamości i dokument potwierdzający datę wjazdu do Polski. Wskazane jest uprzednie umówienie się na wizytę.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl