Wojna wciąż trwa

Mija 125 dni od ataku agresora rosyjskiego na Ukrainę, a szanse na pokojowe zakończenie konfliktu z dnia na dzień maleją. Jedynym realnym na tę chwilę scenariuszem na zawieszenie broni, jest zgoda Ukrainy na stawiane przez Rosję warunki, jednakże wojska ukraińskie dzielnie walczą.

Jak pomagać?

Wciąż aktywne pozostają strony rządowe i grupy pomocowe, gdzie można czerpać informacje na temat sposobu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Strony rządowe wciąż aktualizują informacje na temat rodzaju pożądanego wsparcia.

Rząd w odpowiedzi na potrzeby zmienił rozporządzenie w sprawie świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Zmiana ta dotyczy sytuacji, gdy pomoc udzielana jest m.in. osobie niepełnosprawnej, starszej lub kobiecie w ciąży. W taki przypadku pieniądze mogą być wypłacane za okres dłuższy niż 120 dni od jej przybycia do Polski.

Świadczenie, które wynosi 40 zł za osobę dziennie, otrzymuje się za okres pomocy nie dłuższy niż 120 dni, od kiedy uchodźca jest w Polsce. Obowiązująca od soboty zmiana w rozporządzeniu określa, kiedy i w jakich konkretnych przypadkach można ten okres wydłużyć.

Jak podaje Reuters na dzień 28 czerwca 2022, szacowane straty poniesinione w związku z wojną wynoszą:

Ofiary śmiertelne: Co najmniej 47 tys.

Ranni: Około 13 tys.

Zaginieni: Co najmniej 400

Uchodźcy: Co najmniej 15 mln

Zniszczone budynki: Co najmniej 2,3 tys.

 Zniszczenie mienia: Około 600 mld USD

Kiedy skończy się wojna?

Wołodymyr Zełenski w poniedziałkowym wystąpieniu wyraził nadzieję, że wojna zakończy się jeszcze pod koniec tego roku. Na słowa prezydenta Ukrainy odpowiedział rzecznik Kremla, który uważa, że „ukraińskie władze, jeśli tylko zechcą, mogą powstrzymać działania zbrojne w ciągu kilku godzin. Dmitrij Pieskow tłumaczył, że „strona ukraińska może zakończyć wojnę przed końcem dnia, jeśli wyda rozkaz oddziałom nacjonalistycznym i ukraińskiemu wojsku do złożenia broni i spełni warunki Rosji”. – Cała reszta to spekulacje ukraińskiej głowy państwa”. Tym sposobem Rosja chce przekonać Ukrainę do zawieszenia broni i poddania się. 

Dimitrij Pieskow konsekwentnie nazywa rozgrywający się konflikt w Ukrainie „specjalną operacją wojskową”. Rzecznik Kremla dodał, że Rosja nie podaje  przybliżonego terminu końca konfliktu na Ukrainie.

Pieskow nawiązując do słów Władimira Putina zacytował, że działania zbrojne „przebiegają zgodnie z planem”, a Moskwa „osiąga swoje cele”. Propaganda rosyjska nie ma końca, ponieważ Rzecznik Kremla poinformował, że śledczy z separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej „mają w planach opracowanie dowodów, które mają świadczyć o popełnieniu przez Ukraińców aktów terroryzmu i ludobójstwa na mieszkańcach Donbasu. Rzecznik Kremla nazwał domniemane działania ukraińskich sił zbrojnych prawdziwą zbrodnią”.