Tęsknota-patriotyzm-i-siła-czyli -masowe-powroty-Ukraińców-do-domu

Tęsknota, patriotyzm i siła, czyli masowe powroty Ukraińców do domu

Od niespełna dwóch miesięcy trwa w Ukrainie wojna, która zmusiła niewinnych ludzi do ucieczki z okupowanego kraju. Część z nich próbuje się zaadaptować w nowym miejscu i nowej codzienności. Druga część podjęła decyzję o powrocie do ojczyzny, który na ten moment wydaje się odważnym krokiem. Jakie powody za tym stoją? Czy tęsknota za domem jest silniejsza niż strach?

Mimo gróźb

Czymś, co niezaprzeczalnie skłoniło obywateli Ukrainy do powrotu, jest wyparcie z obwodu kijowskiego rosyjskich agresorów. Szacuje się, że najwięcej uchodźców pochodzi właśnie z tego obszaru. Wygrana bitwa o Kijów przywróciła im siłę i nadzieję. Mimo gróźb rosyjskich agresorów Ukraińcy odważnie decydują się na powrót do wyzwolonych miejscowości. Często nie mając wyboru, pozostawili w Ukrainie swoje rodziny, majątki czy dokumenty. Teraz decydują się na zmierzenie się z okrutną rzeczywistością. Najprawdopodobniej jest to po prostu tęsknota za krajem i przedwojenną codziennością.

Już na naszej platformie przeczytasz wywiad z psychologiem – Julią Buraczyńską o wsparciu psychologicznym dla obywateli Ukrainy! Wsparcie psychologiczne uchodźców z Ukrainy [wywiad]

Jako najczęstsze powody opowiadające się za powrotem do ojczyzny uchodźcy wymieniają najczęściej tęsknotę, potrzebę powrotu do dzieci, przyjaciół i rodziny, a także załatwianie formalności, odzyskanie potrzebnych dokumentów czy innych niezbędnych rzeczy.

„Nasz dom jest w Ukrainie”

Polacy ochoczo przyjmują pod swój dach obywateli Ukrainy, zapewniając im godne warunki do życia i potrzebne wsparcie, co doceniają nasi wschodni goście, jednak nie kryją oni swojego bólu i tęsknoty za krajem. Mimo obszernego wsparcia ze strony polskiej, na które obywatele Ukrainy mogą liczyć, nie czują się u nas jak w siebie, ponieważ ich dom jest w Ukrainie. Miejsca, w którym zostawiamy rodzinę, przyjaciół i dobytek życia nie da się z dnia na dzień zastąpić jakimkolwiek innym. Poczucie obcości i strach o znajdującą się na miejscu rodzinę powoduje, że powrót staje się jedynym słusznym wyborem. Nawet pomimo rozgrywającej się na miejscu wojny.

Będąc poza granicami swojego państwa, często czują się bierni i bezradni. Powrót do ojczyzny daje im poczucie choć minimalnej sprawczości i solidaryzowania się z tymi, którzy walczą w imię wolności ich kraju. Mimo najlepszej opieki i wsparcia nie dostaną od nas takiego, jakie zapewnia im własna rodzina czy przyjaciele. W momencie, kiedy dosłownie sypie nam się grunt pod nogami, niezbędni do przetrwania są towarzyszący nam bliscy.

Dane Państwowej Straży Granicznej

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy donosi, że od początku ataku agresora rosyjskiego, na Ukrainę powróciło ponad milion osób, a ta liczba wciąż rośnie.

Dane polskiej Straży Granicznej z ostatnich kilku dni pokazują, że w tym momencie więcej uchodźców opuszcza nasz kraj, niż do niego przybywa.:

15 kwietnia PRZYBYŁO: 24,4 tys. WYJECHAŁO: 25,1 tys.
16 kwietnia PRZYBYŁO: 19,2 tys. WYJECHAŁO: 22 tys.
17 kwietnia PRZYBYŁO: 17,3 tys. WYJECHAŁO: 19,3 tys.

Na początku wojny do kraju wracali mężczyźni, a w tym momencie są to głównie matki z dziećmi. Rosyjskie ofensywy natomiast będą niezmiennie generować powstanie nowych fal uchodźców.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl