Pomocni-Ludzie-jakie-wspólne-cechy-nas-charakteryzują?

Pomocni Ludzie – jakie wspólne cechy nas charakteryzują?

PomocniLudzie to nieprzypadkowa nazwa platformy internetowej zrzeszająca ludzi o dobrych sercach z jedną, konkretną misją, jaką jest pomaganie. Określenie to ma symboliczne, dwojakie znaczenie. My tworząc platformę – pomagamy pomagać, a wy dzięki niej wyciągacie pomocną dłoń do potrzebujących. Pomijając kwestię nazwy platformy, co łączy pomocnych ludzi i jakie cechy charakteru pomagają w byciu jednym z nich?

Nie każdy bohater nosi pelerynę

Pomagać może każdy, tak jak każdy tej pomocy może potrzebować. Nigdy nie wiemy, po której stronie będziemy. Nie ma jednego schematu pomocy i obrazu pomocnego człowieka. Małe kroki, wrażliwość i chęci wystarczą, żeby dać od siebie coś, co ułatwi życie innym. Pomocni ludzie to przede wszystkim ci, którzy często są w stanie w jakimś, choć najmniejszym stopniu poświęcić się dla innych. To wymaga czasu, chęci, przewartościowania i często zmiany priorytetów. Żeby być pomocnym człowiekiem, trzeba mieć siłę i odwagę. Trzeba chcieć i mierzyć siły na zamiary. Czasem coś, co dla nas wydaje się kroplą w morzu, dla innych jest oceanem.

Empatia jako zapalnik do działania

Cechą wspólną pomocnych ludzi jest niezaprzeczalnie nadmiar empatii i wrażliwości. Czymś, co najczęściej motywuje nas do niesienia pomocy, jest właśnie wrażliwość na los innych. Nie jesteśmy obojętni, czujemy smutek i chęć działania, pomagamy bezinteresownie, bez oczekiwania na jakiekolwiek korzyści. Nie myślimy o sobie i swoich potrzebach, tylko o tym, co może polepszyć świat innym. Jesteśmy gotowi poświęcić siebie, swój czas czy inną formę pomocy bez oczekiwania niczego w zamian.

Lubimy czuć się potrzebni i lubimy, gdy inni postrzegają nas w dobrym świetle. Natomiast docenianie nas to efekt uboczny pomagania. Chcemy czuć sprawczość i czuć, że mamy, choć niewielki wpływ na świat i ludzi. Czasem altruizm jest wynikiem wychowania i pozostałością po naszych przodkach, a czasem pojawia się w odpowiednim momencie.

Pomoc jako wyraz współczucia

Angażowanie się w różne formy pomocowe, jak na przykład udzielanie się w wolontariacie jest najczęściej podparte wyrazami współczucia. Widząc, że ktoś ma gorzej, pojawia się w nas naturalny, bezwarunkowy odruch, nakazujący niesienie pomocy. Dzięki temu solidaryzujemy się z potrzebującymi, nie pozwalamy, by czuli się gorsi czy wykluczeni. Współczucie działa na naszą korzyść, ponieważ działamy wtedy zgodnie z sumieniem i głosem rozsądku. Jesteśmy w stanie nagiąć się, zmienić swoje myślenie, by wpłynąć na los innych.

Wojna w Ukrainie. Rosja dzieli, inni się jednoczą

24 lutego świat został bezlitośnie podzielony przez rosyjskiego agresora. Jest to czas, w którym to od ludzi zależy los innych ludzi i jak pokazują ostatnie tygodnie, wzięliśmy to sobie do serca. Liczne formy pomocowe, które niesiemy, od przekazywania najbardziej potrzebnych rzeczy po zaoferowanie transportu, noclegu czy pracy to nasz wyraz solidarności z potrzebującymi. Nie mamy wpływu na to, co dzieje się w Ukrainie, ale mamy wpływ na kształtowanie ich poza wojennej codzienności. Grono pomocnych ludzi z dnia na dzień powiększa się kilkukrotnie, bo niezależnie od tego, co dasz od siebie, zmieniasz czyjś świat na lepsze.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl