jak rozmawiać z gośćmi z Ukrainy

Jak rozmawiać z gośćmi z Ukrainy

Przyjęcie pod swój dach obywateli z Ukrainy to jedna z bardziej pożądanych w tym czasie form pomocowych. Jest to wyzwanie dla obu stron, ponieważ nasz gość znajduje się nie tylko w obcym domu, ale i kraju. Dla nas natomiast dzieleniem się przestrzenią wiąże się ze wsparciem, odpowiedzialnością i przeorganizowaniem swojej codzienności.

Przez odpowiedzialność za naszego gościa rozumiemy wspieranie go nie tylko kawałkiem bezpiecznej przestrzeni, ale także rozmową, która w tym czasie jest niezwykle ważna i potrzebna. Jednakże, jak rozmawiać z naszym gościem, który w ostatnich dniach doświadczył nadmiaru bólu, stresu, a niestety często i straty.

Bariery psychiczne i językowe

Niezaprzeczalnie czymś, co może utrudnić nam nawiązanie kontaktu z naszym gościem, są jego ostatnio przeżyte traumy, i co za tym idzie – rozchwiana psychika. Bądź cierpliwy, wysłuchuj ze spokojem. Pokaż, że nie jesteś obojętny, a jego historia jest dla ciebie ważna. Nie zmuszaj do rozmowy, daj przestrzeń, próbuj, ale pamiętaj, że nic na siłę. Daj naszemu potrzebującemu kilka dni na “oswojenie” się z sytuacją. Odpowiadaj na pytania, wiedza wzmocni poczucie bezpieczeństwa i przynależności naszego gościa. W tym czasie, niezależnie od osobowości, musisz wykazać się niezwykłą delikatnością i cierpliwością. Szanuj prywatność swoich gości, ale jednocześnie zadbaj o ich potrzeby. Troska i poczucie bycia zaopiekowanym to coś, czego nasi goście teraz potrzebują.

Jeśli natomiast nie porozumiewasz się w języku swojego gościa, zaopatrz się w tłumacza (w tym przypadku nawet Google da radę) lub klasyczny słownik. Na sam początek możesz poprosić również o nauczenie kilku podstawowych słów i zwrotów, tak by nasz gość nie czuł się aż tak wyobcowany  i żeby stworzyć z nim więź. Zawsze możesz poprosić o pomoc kogoś, kto porozumiewa się w języku naszych gości. Wiele osób oferuje aktualnie darmowe wsparcie w kwestii tłumaczeń.

z potrzebującym pod jednym dachem
Jak skutecznie pomóc? Z potrzebującym pod jednym dachem.
https://pomocniludzie.pl/z-potrzebujacym-pod-jednym-dachem-jak-skutecznie-pomoc/

O czym nie mówić?

Czy są tematy, których należy unikać? Pozwól, żeby to twój gość sam decydował o tym, o czym będzie mówił, ponieważ jest to zależne od jego możliwości i stanu psychicznego. Nie zmuszaj, “nie ciągnij za język”. Nasza delikatność i wyczucie są kluczowe, by się porozumieć. Pod żadnym pozorem nie atakuj swojego gościa newsami ze świata, ponieważ mimo że świadomość jest ważna, nadmiar informacji może zaszkodzić. Umiejętnie prowadź dialogi, dopasuj słownictwo do gościa i nie zadawaj zbędnych, niewygodnych pytań. Pytaj o potrzeby, pamiętaj, że ważne jest, by nasz gość czuł się z nami tożsamy.

Jak rozmawiać z doświadczonym wojną dzieckiem?

Miej na uwadze, że mimo bycia dzieckiem, w ostatnich dniach doświadczyło ono więcej niż niejeden dorosły w ciągu całego życia. Dostosuj słownictwo do swojego małego gościa. Nie bagatelizuj, nie uciekaj od tematu, zadbaj podczas rozmowy o dodanie pozytywnych elementów. Pozwól mu mówić o tym, co czuję. Dziecko w tym czasie przeżywa teraz mnóstwo nieznanych emocji.  Zważaj na to, co mówisz i co oglądasz. Nie kłam i nie obiecuj niemożliwego. Unikaj drastycznych szczegółów. Zapewnij sprawdzoną pomoc psychologiczną, ponieważ dziecko w tym czasie przez nadmiar bodźców i emocji może sobie z nimi nie radzić. Spróbuj w tym trudnym czasie dać mu skrawek dzieciństwa poprzez chociażby kontakt z rówieśnikami.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl