COVID-19 i bezpieczeństwo

Twoje bezpieczeństwo to jeden z naszych priorytetów, a dziś jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Pomimo obecnej sytuacji musimy nadal pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z informacjami o koronawirusie i środkach bezpieczeństwa, jakie należy zachować, korzystając z PomocniLudzie.pl w trakcie epidemii.

Ogólne środki bezpieczeństwa

Regularnie sprawdzaj statusu zaleceń rządowych, by mieć aktualne informacje na temat ograniczeń w przemieszczaniu się i innych środków bezpieczeństwa. Pamiętaj, że nieprzestrzeganie ich może wiązać się z grzywną lub innymi konsekwencjami.

Stosuj się do poniższych zaleceń wydanych przez WHO:

 • Myj ręce regularnie i dokładnie przez co najmniej 20 sekund. W ten sposób eliminujesz wirusy, które mogą znajdować się na twoich dłoniach.
 • Unikaj dotykania twarzy. Dzięki temu obniżasz ryzyko zakażenia się wirusem poprzez oczy, nos lub usta.

 • Zasłaniaj usta i nos chusteczką, gdy kichasz bądź kaszlesz, a po wszystkim wyrzuć ją i natychmiast umyj ręce. Jeśli nie masz chusteczki, użyj górnej części rękawa lub wewnętrznej części łokcia (nigdy dłoni). W ten sposób potencjalnie ograniczasz rozprzestrzenianie się wirusa.

 • Utrzymuj odstęp co najmniej 1,5 m od innych, szczególnie osób, które kaszlą bądź kichają. Trzymając się tej zasady, zmniejszasz ryzyko zarażenia się wirusem. Zachowaj najwyższą ostrożność, jeśli mieszkasz z kimś w grupie podwyższonego ryzyka.

 • Zostań w domu, jeśli nie czujesz się dobrze.

 • Jeśli masz gorączkę, kaszel lub trudności z oddychaniem, zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach.

Na pierwszym miejscu postaw swoje zdrowie i zdrowie innych, stosując się do oficjalnych zaleceń rządowych i międzynarodowych. Szczegółowe porady i więcej informacji znajdziesz też na stronie WHO (po angielsku).

Uwaga
Powyższy tekst powstał na podstawie publicznie dostępnych źródeł WHO i CDC. Choć są to jedne z najważniejszych autorytetów w dziedzinie zdrowia, nie możemy zagwarantować poprawności i dokładności wszystkich podanych informacji.

Porady dotyczące bezpieczeństwa danych

Próby oszustwa związanego z COVID-19 z wykorzystaniem phishingu i złośliwego oprogramowania w ostatnim czasie przybrały na sile. Oszuści starają się wykorzystać obawy i niepewność wywołane przez koronawirusa.

Z naszej strony niezmiennie dokładamy najwyższych starań, aby sprawnie i skutecznie wykrywać próby oszustwa na PomocniLudzie.pl i zapewniać Ci możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jednak mimo to przypominamy o istnieniu takiego zagrożenia i prosimy o ostrożność podczas korzystania z PomocniLudzie.pl oraz w każdej innej sytuacji.

Oto lista środków ostrożności, o których warto pamiętać, czytając  maile i wiadomości dotyczące COVID-19: 

 • Zawsze zachowuj czujność i zdrowy rozsądek.
 • Podchodź sceptycznie do maili rzekomo pochodzących od oficjalnych instytucji zajmujących się zdrowiem publicznym, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), i „ekspertów” chcących podzielić się z tobą ważnymi informacjami na temat koronawirusa. Znajdź oficjalne strony internetowe tych organizacji samodzielnie, zamiast klikać w podany w mailu link.
 • Nie wpisuj żadnych danych osobowych lub haseł na podejrzanych stronach internetowych, szczególnie tych wspomnianych w mailach lub wiadomościach, które otrzymujesz bez znanego ci kontekstu.
 • Potwierdź źródło każdej prośby lub wezwania do działania przed udzieleniem odpowiedzi.
 • Nie otwieraj załączników, których nie oczekiwałaś/eś, i nie klikaj w podejrzane linki.
 • Zwróć uwagę na to, o jakie dane jesteś proszona/y. Ignoruj pozbawione znanego ci kontekstu prośby o dane lub działanie.
 • Korzystaj wyłącznie z oficjalnych kanałów komunikacji i metod płatności dostępnych na PomocniLudzie.pl. Nie wykonuj żadnych czynności związanych z usługami PomocniLudzie.pl poza aplikacją.
 • Zgłaszaj wszelkie podejrzanie aktywności, które zauważysz na PomocniLudzie.pl.

W Polsce Cudzoziemcy (w tym obywatele Ukrainy) mają zagwarantowane szczepienie przeciwko COVID – 19. Więcej informacji znajdziesz tutaj: 
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/e-skierowanie-na-szczepienie-dla-cudzoziemcow