Wsparcie-na-starcie-pracy-dla-obywateli-Ukrainy

Wsparcie na starcie pracy dla obywateli Ukrainy

Aktualnie do Polski przybyło już około 2 mln uchodźców uciekających z okupywanego kraju. Liczba ta codziennie ulega zmianie. Z dnia na dzień rośnie też, zarówno w nas, jak i w naszych wschodnich sąsiadach niepokój związany z ich adaptacją i codziennością w nieznanym kraju. Ponad miesiąc wojny w Ukrainie pokazał nam, że mamy moc, ale też, że nie na wszystko mamy wpływ. Jesteśmy w stanie zaoferować wsparcie w postaci noclegu, transportu czy niezbędnej rozmowy, ale czy polski rynek pracy jest gotowy na nowych pracowników?

“Według najnowszej edycji raportu, w marcu 2022 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowanych zostało 360 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To najwyższy wynik w trzyletniej historii naszego badania – o 30 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 55 proc. wyższy niż dwa lata temu, kiedy rozpoczynała się pandemia” – napisano w raporcie.

Wsparcie od firmy dla pracowników

Liczne polskie firmy gwarantują przyjęcie zwiększonej liczby obywateli z Ukrainy i zapewniają pomoc w znalezieniu zakwaterowania, zorganizowaniu transportu, załatwieniu formalności czy sprowadzeniu do Polski ich rodzin. Część pracowników, mężczyzn, pochodzących z Ukrainy będzie zobowiązanych do powrotu do rodzimego kraju ze względu na trwającą tam wojnę i potrzebną służbę. 

Spowoduje to zwolnienie miejsc pracy kolejnym obywatelom z Ukrainy. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, będzie wymagała od pracodawców wyrozumiałości i elastyczności. To od nich w dużym stopniu zależy rozwój sytuacji.
Zobacz jak obywateli z Ukrainy wspierał Aflofarm:      Aflofarm na pomoc Ukrainie   

Gdzie znaleźć zatrudnienie?

Specjaliści zapewniają, że nasi wschodni sąsiedzi będą mogli znaleźć zatrudnienie we właściwie każdej branży, a szczególne zapotrzebowanie zauważa się w produkcji, budownictwie czy logistyce. Pożądani są także magazynierzy, operatorzy maszyn, pracownicy produkcyjni czy specjaliści IT.

Z uwagi na sytuacje polskiego rynku pracy, pracownicy z Ukrainy stanowią niemałe wsparcie w obsadzeniu wolnych miejsc pracy.

Rząd dla Ukrainy

Obywatele Ukrainy mają możliwość bezpłatnego skorzystania wsparcia powiatowego lub wojewódzkiego urzędu pracy, obejmującego pośrednictwo pracy lub poradnictwo zawodowe.

Polacy otworzyli swoje serca i domy, a rząd, specjalną ustawą, otworzył dla Ukraińców rynek pracy – mówiła minister Marlena Maląg o sytuacji osób, które przybyły do nas po 24 lutego z Ukrainy. 

Pracę podjęło już 25 tys. osób. Większość z nich to kobiety. Zmienia to strukturę zatrudnienia. Przed 24 lutego legalnie pracowało w Polsce ok. miliona Ukraińców, głównie byli to mężczyźni. Ok. 200 tys. wyjechało, by bronić swojej ojczyzny. Obecnie kobiety znajdują pracę w hotelarstwie, gastronomii i w rozpoczynających się już pracach sezonowych – mówi minister Marlena Maląg.

Aktualna sytuacja na naszym rynku pracy jest bardzo dobra. Według wyliczeń Eurostatu mamy bezrobocie na poziomie 2,8 proc., przy średniej w Europie wynoszącej 6,4 proc. Pod tym względem zajmujemy drugie miejsce wśród państw europejskich. – W tej przestrzeni są więc miejsca do zagospodarowania – mówiła minister Maląg.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl