Wsparcie-na-starcie-nowego-życia-w-Polsce

Wsparcie na starcie nowego życia w Polsce

Nocleg, transport, wyżywienie, pomoc psychologiczna to wsparcie na miarę dzisiejszych potrzeb naszych wschodnich sąsiadów. To właśnie od pierwszych kroków stawianych w Polsce zależy, jak będzie wyglądać ich przyszłość. Co możemy dać od siebie, żeby pomóc zaadaptować się w codzienności tym, którzy z dnia na dzień stracili nie tylko dom, ale i wiarę w lepsze jutro? Jakie wsparcie jest na ten moment najbardziej pożądane? A przede wszystkim, jak mądrze wspierać i gdzie szukać wsparcia?

Wsparcie na starcie, czyli nocleg i transport

Napływ wschodnich sąsiadów spowodował zryw pomocowy Polaków, którzy chętnie współdzielą z uchodźcami przestrzeń lub gwarantują kluczowy w tym momencie transport z miejsca na miejsce. Jest to wsparcie na starcie, od którego zależą dalsze kroki naszych sąsiadów. To bezpieczne miejsce, moment przestojowy, po którym przychodzi czas na działanie. To nadzieja na lepsze jutro.

Nauka języka

Na wielu grupach pomocowych i stronach internetowych (Pomocniludzie.pl:)) można znaleźć wiele bezpłatnych ofert oferujących lekcje języka polskiego dla obywateli Ukrainy. Bariera językowa jest jedną z głównych barier utrudniających odnalezienie się w nowej rzeczywistości, dlatego ten rodzaj wsparcia daje uchodźcom niezbędne narzędzie do dalszego działania.

Praca

Kiedy przyjdzie czas na działanie, przyjdzie również czas na znalezienie źródła dochodu. Wiele firm gwarantuje elastyczność, zrozumienie i wygospodarowanie dodatkowych etatów, tak by obsadzić nimi obywateli Ukrainy. Niektóre z nich oferują wsparcie finansowe potrzebującym. Rząd gwarantuje, że rynek pracy otwarty jest na nowych pracowników. Również na grupach wsparcia, jak i stronach internetowych można znaleźć sporo ogłoszeń.

Wsparcie finansowe

Rząd przygotował specustawę, w ramach której można uzyskać środki finansowe na start, jeśli przekroczyło się granice Polski po 24 lutego. Pierwszym wsparciem na starcie ma być wypłacane jednorazowo 300 zł. Dodatkowo obywatele, którzy zdecydują się przyjąć pod swój dach gościa z Ukrainy, mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci 40 zł dziennie wypłacane przez okres dwóch miesięcy. Rząd zagwarantował również wsparcie samorządów, tak by zapewnić im rezerwę celową do realizacji potrzebnych działań. W zasięgu potrzebujących są również programy pomocowe i zasiłki dla rodzin.

Wsparcie psychoterapeutyczne

Tam, gdzie cierpią ludzie, cierpi również psychika, dlatego wiele psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów zagwarantowało nieodpłatnie obywatelom Ukrainy wsparcie, konsultacje czy terapię. Mogą również skorzystać z telefonów wsparcia, dostępnych na internetowych stronach urzędowych. Dla ludzi, którzy oprócz dorobku życia, stracili bliskich, zaufanie i nadzieję, ta forma wsparcia może okazać się niezastąpiona.

Pomoc prawna

Radcowie prawni i aplikanci chętnie zaangażowali się we wsparcie pro bono, doradztwo, poświadczenia dokumentów czy pomoc w ich wypełnieniu. Listę osób świadczących darmowe wsparcie można znaleźć na stronach urzędowych, grupach czy stronach pomocowych. Wszystkie osoby, które są zaangażowane w pomoc, oferują swój czas i swoje umiejętności, by w jak najmniejszym stopniu wesprzeć potrzebujących.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl