przez-co-moze-sie-przejawiac-pomoc

Przez co może się przejawiać pomoc?

Pomoc przejawia się w małych gestach. Czasem nawet dobre słowo będzie znaczącą, pożądaną formą wsparcia. Zaczyna się od współczucia, dostrzeżenia sedna problemu, a kończy się na działaniu i widocznych efektach tego działania. Pomagamy i przyjmujemy pomoc na każdym kroku. Jest to nasz naturalny odruch, wywołany przez konkretną sytuację, potrzeby lub emocje. Pomaganie nie jest skomplikowane. W jaki sposób może przejawiać się pomoc?

Pomoc mamy we krwi

Nie ma jednej pożądanej formy pomocy. Zostaliśmy wychowani w ten sposób, że gdy ktoś potrzebuje pomocy, zazwyczaj bez wahania jej udzielamy. Często sytuacja zmusza nas do zmiany priorytetów i zmiany kierunku działania na ten, w którym ta pomoc jest pożądana. Już od małego pomagamy sobie w szkole, rodzicom w obowiązkach domowych, a z wiekiem już bardziej świadomie angażujemy się w inne formy pomocowe. Pomoc to nie obowiązek, to wybór, który często jest wynikiem emocji, wartości, które posiadamy czy potrzeb.

Życzliwość i rozmowa

Pomaganie to nie tylko dzielenie się rzeczami materialnymi. Pomoc nie zawsze jest wymagającym fizycznie działaniem. Czasem to drobny gest, słowo, psychiczne wsparcie czy uśmiech. Pomagać można na milion sposobów. Sytuacja w Ukrainie pokazała, że nie dzielimy pomocy na gorszą i lepszą, a jej każda forma jest potrzebna i pożądana. Sytuacja ta pokazała, że gdy pomoc jest wymagana, dajemy z siebie więcej niż byśmy siebie o to podejrzewali.

Formy pomocy dla Ukrainy

Na wojnie cierpi państwo i ludzie, a przede wszystkim nasza psychika. Czymś, co teraz oprócz potrzebnych rzeczy czy niezbędnego noclegu możemy zaoferować cierpiącym, jest życzliwość, bycie wysłuchanym, obecność i rozmowa. W sytuacji, gdy udostępniamy komuś kawałek przestrzeni, nie wystarczy miejsce. Nasi goście z Ukrainy potrzebują czuć się widoczni, zaopiekowani i zrozumiani.

Uśmiech proszę

Kto nigdy nie poprawił drugiej osobie nastroju uśmiechem lub komplementem, niech pierwszy rzuci kamieniem. Zwykły uśmiech wydaje się pozornie błahy i mało znaczący, ale czasem jednym uśmiechem jesteśmy w stanie pomóc. Może nie zabierze komuś to bólu, może nie odbuduje zburzonego, ale jedno jest pewne – nie zaszkodzi.

Wolontariat 

Powszechną i angażującą formą pomocy jest wolontariat. Niezależnie od tego, jaki wybierzesz i jaką rolę będziesz w nim pełnić, twoje wsparcie będzie niezbędne. Angażowanie się w tę konkretną formę pomocy daje nam poczucie przynależności, sprawczości i wpływu na kreowanie świata innych. Tam, gdzie pomoc jest potrzebna i my potrzebni jesteśmy.

Jak już ustaliliśmy wcześniej, pomoc nie ma jednej definicji i jednego schematu. Pomagać można zawsze, w każdy sposób i pomagać może każdy. Naszym przejawem pomocy jest stworzenie platformy PomocniLudzie.pl ułatwiającej potrzebującym uchodźcom z Ukrainy znalezienie noclegu, transportu, pracy czy innego wsparcia. Nie pozostając obojętnymi na los naszych sąsiadów i gubiąc się w sieci poprzez dezinformację i wszechobecny chaos, postanowiliśmy stworzyć miejsce, gdzie pomoc będzie uporządkowana, zweryfikowana i bezpieczna. Miejsce, gdzie możesz zaoferować pomoc, ale również ją uzyskać. Miejsce, które powstało bezinteresownie, z potrzeby działania, ze współczucia, strachu i bezsilności.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl