pomoc-w-czasie-wojny

Pomoc w czasie wojny

Już od ponad miesiąca trwa w Ukrainie wojna, na którą świat nie był przygotowany. My, nie uczestnicząc w niej osobiście, wciąż wspieramy jak możemy tych, którzy przybyli do nas uciekając z atakowanego kraju. Szacuje się, że do Polski ma przybyć około 10 milionów gości z Ukrainy. To w dużym stopniu od nas zależy, jak zostaną przyjęci i jak będzie wyglądał ich proces adaptacji. W jaki sposób możemy pomóc im przetrwać ten czas i wyciągnąć pomocną dłoń?

Pierwsza pomoc, nie tylko medyczna

Każdy z nas w życiu będąc w gorszym momencie, potrzebuje pomocnej dłoni i przysłowiowej wędki. My, jako ci, którzy mamy w tym momencie siłę, warunki i narzędzia, jesteśmy domyślnie zobligowani do działania. Nigdy nie wiadomo, po której stronie będziemy. Dlatego tak ważna jest teraz solidarność z narodem ukraińskim. Musimy pamiętać, że życie tych ludzi zmieniło się w ciągu chwili. Zmuszeni byli uciekać ze swojego kraju, często z najpotrzebniejszym i jedynym bagażem. Dlatego przyjeżdżając tutaj, nie mają tego, co dla nas jest normalnością. Z tego powodu tak ważne jest dzielenie się z nimi podstawowymi rzeczami, takimi jak ciuchy, jedzenie, leki czy środki higieniczne. Wiele miejsc nadal zbiera rzeczy, które przekazuje najbardziej potrzebującym, dlatego, jeśli masz coś, co jest pożądane, oddaj to tym, którzy teraz tego potrzebują. Na lepsze jutro nasi goście potrzebują nie tylko rzeczy, ale równie ważne jest wsparcie psychiczne. Jest to także istotna pomoc.

Pomoc od rządu

Oprócz rzeczowej pomocy oferowanej przez jednostki rząd zadbał o finansowy pakiet pomocowy nie tylko dla obywateli Ukrainy, ale również o finanse dla samorządów potrzebne do realizacji zadań. Rząd, zgodnie z kryteriami, gwarantuje obywatelom Ukrainy świadczenia socjalne, rodzinne, wychowawcze, dofinansowanie  obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Zadeklarował również wygospodarowanie miejsc pracy, miejsc w szkołach, przedszkolach czy żłobkach dla naszych wschodnich gości.  Ustawa reguluje legalność ich pobytu. Co za tym idzie – przepisy dotyczącej rejestracji pracowników z Ukrainy. Przyjęta w połowie marca specustawa gwarantuje też pomoc finansową dla Polaków, którzy udostępniają nocleg obywatelom Ukrainy.

Nocleg i transport, czyli najbardziej pożądana, bezpieczna pomoc 

Widok przepełnionych granic, a następnie dworców od końca lutego jest widokiem codziennym, który mrozi krew w żyłach. Bezpieczna przestrzeń, którą nasi goście utracili często nieodwracalnie i bezpieczny transport w docelowe miejsce jest czymś, co możemy dać im w pakiecie z nadzieją. Z uwagi na to, że bezpieczeństwo naszych wschodnich sąsiadów zostało wystawione na próbę, niezwykle ważne jest, by oferować nocleg, transport czy inną pomoc poprzez zweryfikowane źródło, czy stronę. Pamiętaj, żeby pomagając mierzyć siły na zamiary i oferować tyle, ile jesteś w stanie dać od siebie.

Oprócz niezbędnego noclegu czy transportu możesz zaoferować potrzebującym lekcje języka polskiego, wsparcie psychologiczne, terapeutyczne, prawne czy pracę.

Pomoc może ułatwić zweryfikowana platforma stworzona do tego, dlatego poznaj PomocniLudzie.pl i dziel się dobrem już dziś.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl