Pomoc-czym-jest-i jak-ja-wyrazamy?

Pomoc, czym jest i jak ją wyrażamy?

Zdefiniowanie pomocy jest trudniejsze niż jej udzielanie. Pierwsza pomoc, pomoc humanitarna, społeczna czy psychologiczna, to tylko kropla w morzu pomagania. Często nie wiemy, co możemy od siebie dać, a czasem z pozoru najmniejsza forma pomocy, może dla potrzebującego zmienić wiele. Czym właściwie jest pomoc i w jaki sposób możemy ją wyrażać?

Próba zdefiniowania pomocy

Myśląc pomoc, myślimy wsparcie, empatia i wrażliwość. By pomagać, trzeba być wrażliwym na cierpienie innych, dostrzegać trudności i mieć w sobie siłę, by z nimi walczyć. Nie ma jednak jednej powszechnej definicji pomocy. Każdy może sobie zinterpretować ją na swój sposób, zależnie od swoich działań, obserwacji i osobowości. Według słownika języka polskiego pomocą wyrażamy działanie podjęte dla dobra innej osoby. Inna definicja zaś mówi, że jest to coś, co pomaga w trudnej sytuacji  i czyni ją mniej uciążliwą. Pomocą możemy również określić opiekę i odciążanie kogoś w zadaniach. Pomoc jest niezaprzeczalnie czymś, co od siebie dajemy, ale też czymś, czego potrzebujemy. Pomocnych ludzi na szczęście dziś nie brakuje, a obrazuje to obecny aktualnie konflikt zbrojny w Ukrainie.

Dlaczego pomagamy?

Często powodem tego, dla którego pomagamy, jest wymagająca tego sytuacja czy osoba. Jeśli ktoś z naszego otoczenia potrzebuje pomocy, bez zawahania stajemy się bohaterami bez peleryny. Zdarza się również, że nie tylko sytuacja i osoba powodują, że wyrażamy tę pomoc, ale często chcemy czuć się potrzebni i z własnych „egoistycznych” pobudek ją niesiemy. Chcemy spojrzeć na siebie w lepszym świetle. Nie ma w tym nic złego, jeśli pomagamy bezinteresownie. Bez materialnych celi i korzyści. Bo bezinteresowność to właściwie nieodłączna cecha skutecznego niesienia pomocy. Jedynym interesem, jaki powinniśmy w tym mieć, powinna być poprawa stanu sytuacji czy osoby.

Pomagamy, bo to naturalny odruch człowieczeństwa, pomagamy, bo wymaga tego sytuacja, pomagamy, bo mimo że nie zmienimy całego świata, to możemy zmienić jakiś jego wycinek.

Jak pomagać?

Pomoc i forma dzielenia się nią to indywidualne kwestie, zależne od aktualnych potrzeb i sytuacji. Często to właśnie one nieświadomie narzucają nam sposób, w jaki możemy ją wyrazić. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że pomagać można na milion powodów. Można podzielić się jedzeniem, pieniędzmi, czasem, a niekiedy nawet rozmowa może okazać się najskuteczniejszą formą wsparcia. Można również pracować w zawodzie, w którym niesienie pomocy idzie w parze z codziennością. Mowa tu o wszystkich służbach bezpieczeństwa, terapeutach, psychologach, psychiatrach, lekarzach czy o pracownikach pomocy społecznej.

 

W czasie, w którym wszyscy się znaleźliśmy, liczy się każda forma pomocy. Konflikt zbrojny w Ukrainie dotknął nas wszystkich, a my od niespełna miesiąca łączymy siły, by pomóc tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Cokolwiek w tym momencie dasz od siebie, dla potrzebujących będzie to krok milowy. Niezależnie czy to będą środki pieniężne, żywność, ubrania, czy zaoferujesz transport lub nocleg, zapewnisz im ogrom pożądanego wsparcia i troski. Dla kogoś, komu życia z dnia na dzień zmieniło się nie do poznania, nasza mała cegiełka może przywrócić wiarę w przyszłość.  Pomocą w tym czasie może okazać się nawet dobre słowo czy możność bycia wysłuchanym.

Pomóc można również przez dołączenie do grona Pomocnych Ludzi, których misją jest nie tylko pomaganie, ale ułatwienie pomagania innym.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl