Na co powinniśmy uważać w czasach wojny

Na co powinniśmy uważać w czasach wojny

 Wojna trwa nieustannie od czwartku 24 lutego. Ukraina dzielnie stawia opór. W związku z ciągłym zagrożeniem, do Polski każdego dnia próbuje dostać się mnóstwo obywateli Ukrainy. Dlatego tworzą się liczne organizacje oferujące darmową pomoc, tworzące akcje charytatywne czy zrzeszające wolontariuszy. Każdy chce pomóc i każdy pomaga na miarę swoich możliwości. Jednak zawsze znajdą się osoby, które w czyjejś krzywdzie będą widzieli interes. Uważaj na nich!

W mediach coraz częściej możemy przeczytać czy zobaczyć ostrzeżenia przed oszustami. Niestety oni byli i zawsze będą. Nawet w takiej sytuacji. Dlatego my również przestrzegamy i zachęcamy do sprawdzania czy weryfikowania każdej pomocy. Ukraina też tego potrzebuje!

Środki ostrożności dla Ukraińców przybywających z Ukrainy:

  • Rejestruj się na granicy – posiadanie dokumentów pozwoli polskim władzom udzielić pomocy takim obywatelom.
  • Udostępnij lokalizację w telefonie – jeśli Twój telefon posiada opcje włączenia lokalizacji koniecznie ją włączą. W razie jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia polskie służby szybciej udzielą Ci pomocy.
  • Zawsze pytaj czy osoba, która chce Ci pomóc robi to za darmo – zdarzają się sytuacje, kiedy osoba chce udzielić pomocy, a na koniec okazuje się, że jednak chce za to pieniądze. Takie sytuacje w polskim prawie są przestępstwem. Dr hab. Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zajmuje się prawem karnym wyjaśnia:

„W zależności od sytuacji delikwent powinien być ścigany za:

– oszustwo z art. 286 § 1 k.k. (wprowadzenie w błąd co do niesienia pomocy humanitarnej – wyjątkowo perfidne),

– zmuszenie do określonego działania z art. 191 § 1 k.k. (zażądanie zapłaty pod groźbą np. w trasie),

– a nawet handel ludźmi z art. 189a § 1 k.k. (transport osoby znajdującej się w przymusowym położeniu, w niegodziwym celu wyłudzenia pieniędzy).”

  • Jeśli masz możliwość, przemieszczaj się razem z inną grupą – zdecydowanie przemieszczanie się w pojedynkę zwiększa prawdopodobieństwo zwrócenia uwagi potencjalnych oszustów.
  • Zachowaj czujność – istotna zasada. Nie ufaj nikomu, obserwuj, jak zachowuje się osoba, która chce Ci pomóc. Każde niepokojące zachowanie (nerwowość, zirytowanie) może świadczyć o złych zamiarach. Jeśli zauważysz, że wolontariusz jest niespokojny, denerwuje się, czy znacząco poci z pewnością może mieć złe zamiary.

Na co powinni uważać Polacy?

Oczywiście oszuści nie ograniczają swoich działań tylko do wykorzystania sytuacji na granicy. Działają również na Facebooku, Twitterze, tworzą fałszywe zbiórki. Jeśli chcesz wpłacić darowiznę, najpierw sprawdź legalność każdej zbiórki. Sprawdzaj też czy wchodzisz na prawidłową stronę. Często oszuści tworzą domeny, w których różni się tylko jeden znak i przez pomyłkę przelejesz pieniądze na fałszywą fundację. Warto również wybierać duże akcje ze względu na to, że mają większy doświadczenie i kontakty, a dzięki temu pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto.

https://pomocniludzie.pl/kim-jestesmy/

Każda nietypowa sytuacja powinna nam zapalić czerwoną lampkę. Niestety teraz w większości kierujemy się emocjami i w ferworze obecnych zdarzeń i nie zauważamy pewnych rzeczy. Powinniśmy się wtedy zatrzymać, zastanowić i zweryfikować czy naprawdę ktoś chce pomóc czy tylko nas oszukać. Z pewnością unikniemy wtedy przykrych sytuacji, a Ukraina otrzyma potrzebną pomoc.