OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Łodzianie Solidarni z Ukrainą 6.05.2022 Fot. Portal w.ukrainie.pl

Łodzianie solidarni z Ukrainą [relacja z wydarzenia]

W ostatni piątek tj. 6 maja w geście solidarności i wsparcia dla Ukrainy zgromadziliśmy się licznie w Łodzi przy Alei Artura Rubinsteina, otworzyliśmy swoje serca i odśpiewaliśmy wspólnie ukraińskie piosenki, w tym symboliczną  Czerwoną Kalinę. Tym gestem chcieliśmy przypomnieć i nawoływać, że wciąż niezmiennie każde wsparcie jest potrzebne, ponieważ pomoc narodowi ukraińskiemu to nie sprint, a maraton. A my jesteśmy potrzebnymi zawodnikami.

Łodzianie Solidarni z Ukrainą 6.05.2022 Fot. Portal w.ukrainie.pl

Kilka dni po wspólnym śpiewaniu, my wciąż przeżywamy i wspominamy piątek. Muzyka okazała się chwilowym lekarstwem i psychiczną przerwą od rozgrywającej się za naszą granicą wojną. Nie zabrakło tłumów, nie zabrakło ciepła, ale również nie zabrakło łez.

Solidaryzujące wydarzenie wraz z polsko-ukraińskim, niezastąpionym zespołem prowadziła Kinga Baryga, nasze wsparcie, samozwańcza wolontariuszka i reporterka łódzkiej Eski. Całość tłumaczona była przez Julię Lysa na język ukraiński. Młode, silne obywatelki Ukrainy; Anastazja,  Diana, Yulia i Nastusia zagrzewały swoim śpiewem uczestników do energicznego działania. Śpiew dopełniały ukraińskie flagi, niebiesko żółte balony z helem, dodatki w tych samych kolorach, rytmiczne ruchy i wszechobecne ciepło. Oprócz zaplanowanych atrakcji  każdy z uczestników mógł powiedzieć czy wyśpiewać coś od serca.

Fot. Portal w.ukrainie.pl

Wydarzenie rozpoczęliśmy wspólnym zaśpiewaniem ukraińskiego i polskiego hymnu, a następnie przeszliśmy do Czerwonej Kaliny, po uprzednim wysłuchaniu jej wersji acapella. Uczestnicy wydarzenia dostali na kartkach  tekst piosenki z transkrypcją, by móc głośno i żwawo włączyć się do śpiewu. 

Następnie czas umilały nam wokalistki z Ukrainy; Anastazja i Diana po uprzednim zaśpiewaniu swoich piosenek, odśpiewały wspólnie utwór Wilna, co w naszym tłumaczeniu oznacza Wolną. To piosenka o kobiecie, matce, która uciekła przed wojną, a dziś będąc wolną, śpiewa o odwadze i sile, dla wszystkich kobiet.

https://lodz.tvp.pl/60028436/lodzkie-wiadomosci-dnia-06052022-1830

http://tvtoya.pl/news/show/30527

Następnie Romana Stavnykovych zagrzała tłum swoim utworem, do którego możemy powrócić pod linkiem: https://youtube.com/watch?v=alHkxVxWbc0&feature=share, a Andrey Zhuchkovskyi  Aksamitką, podobnie jak jego nauczycielka wokalu – Diana Tomenko zafundowali nam wszystkim niemałe ciarki i moc wzruszeń. Utwór Andreya do odsłuchania tutaj: https://youtu.be/VsPxH3B4rsI.  Anastasia Taranenko przepięknie zaśpiewała: https://music.youtube.com/watch?v=Hc4YF7_lYKU&feature=share

artyści, organizatorzy: Kinga Baryga, Bartłomiej Czarnecki i Łukasz Kłąb
Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl