jak-wspierac-madrze-3-etapy-wspierania

Jak wspierać mądrze – 3 etapy wspierania

Wspieranie i wyciąganie pomocnej dłoni to coś, co w ostatnim czasie jeszcze bardziej charakteryzuje Polaków. Musimy jednak pamiętać, że wspierając niemądrze, możemy również zaszkodzić. Wsparcie Ukraińców to doraźna, niezbędna pomoc i wyzwanie, jednak to nie to samo co wyręczanie. Jak wspierać tak, by wsparcie przyniosło oczekiwane efekty? Poniżej znajdziesz 3 etapy efektywnego wspierania.

3 poziomy mądrego wspierania

Nawet w sytuacji, gdy wspieranie służy dobru osoby potrzebującej, musimy pamiętać, że należy robić to mądrze. Psychologicznie, mądre wspieranie możemy podzielić na trzy etapy. Zależne to jest od tego, w jakim położeniu znajduje się osoba potrzebująca wsparcia:

  1. Dawanie ryby
  2. Dawanie wędki
  3. Uczenie mentalności rybaka

1. Dawanie ryby

Co do pierwszego etapu wspierania, zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że dawanie komuś ryby jest krzywdzące, ponieważ na samym początku należy dać wędkę, tak by osoba mogła sama złapać dla siebie rybę. Mimo że to rozwiązanie wydaje się najbardziej trafne, to jednak czasem osoba jest w sytuacji, w której nie ma sił i możliwości, by złowić ją samodzielnie.

Dawanie ryby w tym kontekście oznacza przychodzenie z doraźną pomocą. Sprawdza się szczególnie w sytuacjach kryzysowych. W trakcie klęski żywiołowej, w relacjach z dziećmi czy w kontakcie z osobami zmagającymi się z trudnościami. W przypadku konfliktu w Ukrainie i wspieraniu Ukraińców, dawanie ryby na dłuższą metę może być krzywdzące. Etap ten ma pozwolić naszemu potrzebującemu stanąć na nogi. Wspieranie to nie wyręczanie, a przyszłościowo może to skutkować lenistwem, biernością i odebraniem komuś sprawczości.

2. Dawanie wędki

W momencie, gdy osoba potrzebująca skorzystała z ryby lub jej nie potrzebowała, warto dać jej wędkę. Przez to określenie rozumiemy stworzenie komuś pola do samodzielnego połowu ryb. W przypadku pomocy Ukraińcom możemy to rozumieć jako wspierającą rozmowę, poszukiwanie rozwiązań, pomoc w wypełnieniu dokumentów czy znalezieniu pracy lub mieszkania.

Mądre dawanie wędki spełnia swoją funkcję wtedy, gdy osoba potrzebująca wykorzystała już wszystkie swoje możliwości i wspierasz w momencie, gdy osoba nie jest w stanie już działać samodzielnie.

  1. Uczenie mentalności rybaka

Najwyższym poziomem wspierania jest nauczenie mentalności rybaka. Przez to hasło rozumiemy naukę takiego sposobu myślenia, który pozwoli na samodzielne tworzenie wędki i konstruowanie efektywniejszych sposobów na połów. Gdy nauka przyniesie żniwa, kończy się Twoje wspieranie, ponieważ osoba już jest w pełni zdolna do samodzielnego radzenia sobie. Wspierając obywateli Ukrainy, efektywna może okazać się rozmowa i wspólne szukanie rozwiązań. 

Jak nauczyć mentalności rybaka?

  • Pokaż i wytłumacz omówione 3 poziomy pomagania.
  • Unikaj prostych rad i rozwiązań.
  • Stawiaj pytania, które doprowadzą do samodzielnej odpowiedzi.
  • Naucz zadawania sobie pytań i szukania odpowiedzi: jak coś działa? dlaczego tak jest? po co?
  • Naucz odpowiedzialności, podejmowania wyzwań, pomysłowości i aktywności.
  • Naucz mądrego proszenia o pomoc, czyli tylko w takich sprawach, z którymi samemu nie można sobie poradzić, bo nie wszystko jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie.
Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl