Jak uniknąć fake newsów?

Jak uniknąć fake newsów?

Na świecie trwa wojna rosyjsko-ukraińska, a w mediach mamy jej dezinformacyjny odłam. Nietrudno teraz znaleźć informacje ze świata, ponieważ media na bieżąco informują nas o sytuacji na świecie. Niemniej jednak w związku z tym nasuwają się liczne pytania. Skąd czerpać rzetelne źródła informacji? Jak odróżnić news od fake newsa? Jak nie ulec rosyjskiej propagandzie i uniknąć fake newsów?

Tak ważne teraz jest, by czerpać informacje z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł. Nie można ulegać propagandzie. Dzielnie się w mediach społecznościowych niesprawdzoną informacją może pogłębić dezinformacyjny chaos, ponieważ przekaz informacji w sieci jest bardzo szybki i często jest za późno wycofanie się. Obecnie ciężko jest uniknąć fake newsów.

 Jeśli chodzi o autorytety ds. mediów ciężko o konkretne nazwiska. W tym wyborze kierujmy się ekspertami w danej dziedzinie, reporterami i korespondentami, głównie tymi, którzy znajdują się na miejscu, ponieważ to wzmacnia ich wiarygodność. Są to tak zwane informacje z pierwszej ręki, jak w przypadku medialnych wysłanników i relacji na żywo.

W Ukrainie, jak i przy granicy znajdują się reporterzy najważniejszych agencji prasowych i magazynów. Relacje można śledzić w mediach społecznościowych BBC, CNN, AFP, New York Timesa, Reutersa czy Radia Wolna Europa. Polskie media informacyjne takie jak Onet, Wyborcza, WP i TVN24 także mają swoich wysłanników za granicami. 

Z pomocą dodatkowo przyszła grupa hakerskich aktywistów, tak zawnych haktywistów – Anonymous. Swoimi działaniami walczą o prawa obywatelskie, sprzeciwiają się łamaniu ich, cenzurze czy korupcji. Działają w imię sprawiedliwości i tych, którzy sami się obronić nie mogą. Miesięcznik Time zaliczył ich do grona stu najbardziej wpływowych osób na świecie. Wykorzystali swoje supermoce włamując się do rosyjskich kanałów telewizyjnych i publikując niewygodne dla Rosji, niepublikowane wcześniej wiadomości o tym, co się dzieje na Ukrainie.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl