Formy pomocy dla Ukrainy

Formy pomocy dla Ukrainy

W czasie, w którym wszyscy się znaleźliśmy, każda forma pomocy jest niezbędna i tak samo ważna. Niezależnie od tego, co od siebie dasz, choć w najmniejszym stopniu ulżysz tym najbardziej potrzebującym, a dzięki temu poczujesz się jak bohater. Ty decydujesz czy poświęcasz czas, środki czy może inne potrzebne wsparcie. Wciąż zastanawiasz się, jak możesz pomóc? Podpowiadamy.

Co możesz dać od siebie? Jakie formy pomocy możesz wybrać?

Dary dla Ukrainy. Jeżeli zdecydujesz się na oddanie pożądanych rzeczy lub zrobienie konkretnych zakupów, dowiedz się, co tak naprawdę jest potrzebne. Mimo że potrzeby są duże, produkty dzielimy na te potrzebne i potrzebniejsze, a ich lista zmienia się w ciągu chwili. W tym momencie, ze względu na krwawe walki, szczególne zapotrzebowanie jest na środki medyczne, bandaże, termosy czy środki higieniczne.

Transport. Przed zaoferowaniem transportu poszukaj informacji na temat jego zapotrzebowania i szczegółów. Informacji szukaj na zweryfikowanych stronach internetowych lub grupach.  Nie oferuj go na własną rękę, ponieważ nadmiar osób na granicy powoduje, że powstaje chaos, co źle wpływa na potrzebujących i ich samopoczucie.

Nocleg. Mierz siły na zamiary. Przed udostępnieniem noclegu podejmij decyzję kogo i na jak długo jesteś w stanie przyjąć i czy jest to forma pomocy, za którą jesteś w stanie wziąć odpowiedzialność. Goszczenie w swoim domu uchodźców to przede wszystkim zapewnienie im wsparcia i bezpieczeństwa w tym trudnym czasie. Nasz gość na początku będzie wymagał zrozumienia, wsparcia i troski.

Dziel się wiedzą. Pamiętaj, że dla naszych ukraińskich gości sytuacja jest nowa i niezwykle trudna. W ich głowach pojawia się dużo pytań, a na część z nich na pewno znamy odpowiedzi i możemy służyć pomocą. Rozmowa w tej sytuacji lub pomoc w załatwianiu urzędowych formalności okażą się niezbędne.

Formy pomocy są różnorodne, jednak w przypadku każdej oferowanej pomocy znajdź i zweryfikuj organizację czy instytucję, która ułatwi Ci jej udzielenie. Dbajmy o to, żeby pomoc była bezinteresowna, bezpieczna i na miarę naszych możliwości. Znajdźmy sposób na to, żeby choć w najmniejszym stopniu przyczynić się do lepszego jutra.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl