Dary dla uchodźców - wszytko co musisz wiedzieć.

Dary dla uchodźców – co musisz wiedzieć?

Od kilku dni w miastach trwają liczne zbiórki produktów potrzebnych dla obywateli Ukrainy.  W ukraińskich miastach w sklepach już zaczyna brakować żywności, mieszkańcy mają ograniczony dostęp do artykułów chemicznych i medycznych. Dodatkowo ograniczają ich godziny policyjne. W tym trudnym czasie nasza hojność jest niezwykle ważna. O czym warto pamiętać przekazując dary dla uchodźców?

  • Sprawdź listę potrzebnych artykułów. Mimo że potrzebne są nieograniczone ilości żywności i artykułów, są również takie, na które zapotrzebowanie w danym momencie jest dużo większe niż na inne. Dopytaj o to w swoim mieście.
  • Zobacz gdzie organizowane są w zbiórki darów. Zweryfikuj, czy nie ma podanej szczegółowej informacji odnośnie pakowania i przekazania paczek.
  • Wybieraj produkty o długim terminie przydatności. Najbardziej pożądane są produkty zbożowe, batony, konserwy, mleka modyfikowane, słoiki etc.
  • Sprawdzaj daty ważności i wybieraj szczelne opakowania. Pamiętaj, że paczki te będą transportowane na Ukrainę lub na jej granice, dlatego tak ważne jest, by przetrwały transport i próbę czasu.
  • Oddawaj odzież i okrycia, które są w dobrym stanie. Nie traktuj tej formy pomocy jako pozbycia się z domu niepotrzebnych rzeczy. Ważne, by były one schludne i w dobrym stanie. Przed oddaniem sprawdź w jakim są stanie i wypierz.

Dary najlepiej, przekazywać w kartonach. Kartony koniecznie podpisz.

Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl