Bezpieczny nocleg dla obywateli Ukrainy

Bezpieczny nocleg dla obywateli Ukrainy

W odpowiedzi na pojawiające się potrzeby przybywających wciąż obywateli Ukrainy, miasta i ludzie aktywnie działają na rzecz tych najbardziej potrzebujących. Mimo licznego zaangażowania i wsparcia pomoc cały czas jest niezbędna. Nasi przyjaciele z Ukrainy najbardziej potrzebują żywności, artykułów codziennych, noclegu, transportu, a w niedalekiej przyszłości również pracy. To od nas i od naszego wsparcia zależy teraz ich los i to, jak odnajdą się w nowej rzeczywistości. Za tym, co możemy im zaoferować, kryje się przede wszystkim nadzieja.

W momencie, gdy bezpieczeństwo obywateli Ukrainy zostało naruszone poprzez wjechanie na ich teren wojsk rosyjskich, zmuszeni są oni uciekać z własnego kraju w obce, bezpieczniejsze miejsca. Jako jeden z bliższych, zaufanych kierunków wybrali Polskę. Mając najczęściej tylko przy sobie bagaż zdobytych w ciągu tego czasu doświadczeń. Dla nas jest to akt odwagi, dla nich najczęściej sytuacja bez wyjścia. Polacy, jako solidarny, współczujący naród, zmobilizowaliśmy się w pełni sił, by choć w najmniejszym stopniu ulżyć naszym sąsiadom. Organizujemy zbiórki, zarówno żywności, artykułów, jak i pieniężne. Przelewamy środki na potrzebujące fundacje, pakujemy paczki, a przede wszystkim oferujemy tyle, na ile pozwala nam czas, warunki i nasze umiejętności. Wiele osób podjęło już decyzję o udostępnieniu pokoju, mieszkania czy nawet domu tymczasowego obywatelom Ukrainy. Jednak ta forma pomocy jest w tym czasie niezwykle niezbędna. Niezbędny jest ten bezpieczny nocleg.

Jak zapewnić bezpieczny nocleg?

 Dlatego, jeśli tylko masz przestrzeń i warunki, to nie wahaj się. Tymczasowo i nieodpłatnie udostępnij potrzebującym miejsca, zważając na bezpieczeństwo zarówno ich, jak i swoje. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł, by twoja pomoc była zweryfikowana. Mimo że chcących nieść pomoc nie brakuje, nie brakuje w tym czasie również oszustów i tych, którzy chcą zarobić na krzywdzie innych. 

O czym należy jednak pamiętać, by ten proces był bezpieczny?

Jeśli już zdecydujemy się na udostępnienie zakwaterowania, więcej informacji uzyskamy pod numerem kontaktowym urzędu miasta lub na jego oficjalnej stronie internetowej lub szukać ich na zweryfikowanych stronach i grupach pomocowych. Miasta również samodzielnie pracują nad reorganizacją miejsc takich jak hotele, miejskie nieruchomości czy Ośrodki Sportu i Rekreacji, tak by udostępnić je potrzebującym, jednak jest ich wciąż stosunkowo za mało. 

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom i mając na uwadze bezpieczeństwo, stworzyliśmy platformę PomocniLudzie.pl, gdzie można łatwo znaleźć bezpieczną, potrzebną w tym czasie pomoc. Nie możemy walczyć z chaosem na świecie, ale podjęliśmy próbę walki z jego medialnym odłamem. Nasza platforma ma za zadanie uporządkować oferty pomocowe i zebrać niosących pomoc i potrzebujących w jedno konkretne, bezpieczne i nieodpłatne miejsce. Platforma ta ma na celu bezpłatne i szybkie znalezienie pomocy lub zaoferowanie jej, dlatego oferując ją, odpowiedzialnie rozważ, ile jesteś w stanie dać od siebie. Rozsądne będzie przedyskutowanie niejasnych kwestii przed udzieleniem pomocy lub jej uzyskaniem.

Tworząc ofertę pomocy, decydujesz o tym:

  • Komu udostępniasz miejsce. Rozważnie zdecyduj o tym, ile osób jesteś w stanie przyjąć i czy będzie to dziecko, nastolatek, osoba dorosła czy osoba starsza. Jeśli chcesz pomóc osobie ze specjalnymi potrzebami, podkreśl to. Zaznacz, czy akceptujesz zwierzaki. Zadbaj o obustronny komfort.
  • Na, jak długo udostępniasz miejsce. Mierz siły na zamiary. Nawet jeśli zdecydujesz się udostępnić miejsce na kilka dni, będziesz super bohaterem. Niemniej jednak, jeśli masz możliwość, długoterminowa pomoc będzie niezastąpiona. Szczegóły te warto zaznaczyć na samym początku.
  • Jakie oferujesz warunki. Istotne jest, by warunki, które spełniasz były zgodne z potrzebami ukraińskiego gościa. Należy to zaznaczyć, ponieważ odpowiednio spersonalizowana oferta pomocy usatysfakcjonuje obie strony.
  • Jakie masz “zasady”. Warto na początku zaznaczyć jakie zasady panują w Twoim domu. Istotne jest na przykład to, czy tolerujesz zwierzaki, papierosy lub jaki masz przyzwyczajenia. Szczegóły te można również omówić na miejscu bądź telefonicznie.
Joanna Karp
press@pomocniludzie.pl